Corul Arhiepiscopiei Argeșului la Biserica noastră / Männerchor des Erzbistums Arges (Rumänien) zu Gast in unserer Kirche, 10.12.17

Duminică, 10 decembrie, la Biserica noastră a poposit Corul bărbătesc al Facultății de Teologie, Istorie, Litere și Artă din Pitești, dirijat de maestrul pr. dr. Gheorghe Neacșu, înfrumusețând Sfânta Liturghie și oferind la final un impresionant concert de Crăciun. Din cor fac parte atât clerici (preoți, diaconi), cât și studenți și masteranzi teologi.

Corul a fost invitat de Primăria Vienei să participe la tradiționalul festival de Crăciun (Adventssingen), unde a interpretat colinde românești în seara zilei de sâmbătă. Corul a fost însoțit de pr. prof. dr. Gheorghe Gârbea pr. prof. dr. Radu Tascovici și pr. protopop Dinu Laurenti Vasile din Pitești, care au conslujit la Altarul Bisericii noastre. La final, părintele Gheorghe Gârbea a oferit Bisericii o icoană cu Sf. Antonie cel Mare realizată de masteranzii de la Pitești.

 

Lasă un răspuns

Te rog autentifică-te folosind una dintre aceste metode pentru a publica un comentariu:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s