Mitropolitul Serafim a slujit Sf. Liturghie duminicală în parohia noastră. Pr. protopop Ioan Moga a fost hirotesit iconom stavrofor


În cadrul vizitei pastorale la Viena, Înaltpreasfinția Sa, Mitropolitul Serafim a vizitat sâmbătă Școala Parohială a Parohiei noastre (a se vedea: https://mitropolia-ro.de/noua-ani-de-scoala-parohiala-la-parohia-sf-antonie-din-viena/), iar duminică, 29.01.23 a săvârșit Sf. Liturghie în biserica noastră, ținând cuvânt de învățătură și exprimându-și aprecierea pentru activitățile deosebite care se desfășoară în această parohie.

La final, Înaltpreasfințitul Serafim a hirotesit pe părintele prof. protopop Ioan Moga întru iconom stavrofor pentru toată activitatea depusă în slujba Bisericii în cei 18 ani de preoție în Diaspora.

Searat, tot în spațiile parohiei noastre a avut loc ședința cu clericii din Protopopiatul român ortodox pentru Viena, Austria Inferioară și Burgenland.